X


SIRA DIŞI BİR RESTORASYON HİKAYESİ: RIVOLI KALESi

image banner

Kale avlusundan şehre bakış

Aslında amacımız Varese'deki Villa Panza'yı ziyaret etmek idi. Yanlış trene bindiğimizi Torino'ya vardığımızda anladık. Böylece bir türlü fırsat yaratıp gidemediğim Rivoli Kalesi'ni ziyaret etmiş oldum.

Torino'ya sadece yarım saat uzaklıkta olan Rivoli, küçük bir Orta Çağ kenti. Rivoli Kalesi ise tepedeki pozisyonu itibariyle kenti kucaklayan bir yapı.

1280'de Savoya Ailesi'ne 600 yıl boyunca ev sahipliği yapan kale, 1883 yılında Piemonte Bölge İdaresi'ne satılmış. 1700'lerden başlayan upuzun ve karışık bir restorasyon süreci geçirmiş. Nihayetinde 1978 yılında toplanan fon ile restorasyon çalışmalarına başlanmış.Tesadüf bu ya, önemli bir modern sanat koleksiyoneri olan Panza di Biumo Kontu da kendi koleksiyonu için bir yer arıyormuş. Kont'un kaleye olan ilgisi, buranın 1984 yılında Modern Sanat Müzesi olarak açılmasında etkili olmuş.

Restorasyon projesi, Torinolu mimar Andrea Bruno'ya ait. Bruno, tarihin izlerini korumaya özen göstererek, binanın 18. yüzyıldaki halini ortaya çıkarmayı seçmiş ve yarım kalan işlere dokunmamış. Bunu, girişteki holün tepesindeki kesik üçgen strüktür ve merdivenden anlıyoruz.Boşluğa uzanır gibi görünen merdiven cephenin sol üst tarafında...

Kalenin ana gövdesi de keza tamamlanmamış. Duvarında, yerleştirilmeyi bekleyen kemer ve tonozların yuvaları göze çarpıyor.

Zamanla aşınmış olan dekoratif sıvalar, freskler ve tavan dekorasyonları olduğu gibi duruyor.

Özellikle bu projede Bruno, taklit etmekten ve tamamlamaktan kaçındığı için kalenin tarihi dokusu hissediliyor.Zeminde ve cephede tamamlanmamış sütun ve kemerler..

Gerekli birkaç yerde modern dokunuşlar var: Asansör, asma merdiven ve 3. kattaki panoramik manzarası olan teras gibi...Asma merdiven

Dikkatleri sıra dışı restorasyonu ile üzerine çekmiş olan müzenin koleksiyonu da kendisi kadar ilgi çekici. Maurizio Cattelan, Ai WeiWei, Sol Lewitt, De Chirico gibi modern sanatın önde gelen isimlerinin eserleri burada görülebilir.

Maurizio Cattelan – Novecento (Dokuzyüz) 1997

Ai WeiWei – Fragments (Parçalar) 2005

Sol Lewitt - Panels and Tower with Colours and Scribbles ( Renklendirilmiş ve karalanmış Paneller ve Kule) 1992

De Chirico – Two Horses ( İki at) 1927

HAZIRLAYAN: MERYEM BURSALI / İÇ MİMAR