X


TOKYO AOYAMA'DA HERZOG&DE MEURON YAPILARI, MIU MIU VE PRADA

image banner

Fotoğraf: Johannes Malburg

Tokyo’da ünlü markaların yer aldığı Aoyama bölgesinde Herzog&de Meuron imzası taşıyan iki adet ikonik yapı mevcut. Neredeyse karşılıklı yer alan bu yapılar 2003 yılında tasarladıkları Prada mağazası ve 2015’te hayata geçirilen Miu Miu mağazası. Prada markasının ünlü mimarlarla işbirliği New York’taki Rem Koolhaas imzasını taşıyan mağazalarıyla başlamıştı. Tokyo’da yer alan Prada binası da alışverişle tasarımı ve konvensiyonelliği birleştiren etkileyici bir yapı.

Fotoğraf: Seray Tulay

Yapının cephesinde tercih edilen 3 boyutlu bombeli camlar sayesinde hem içeriden Prada ürünlerinin ve kendinizin yansımasını görmeniz hem de dışarda kalan şehrin neredeyse sinematografik efektli bir silüetini aynı anda deneyimlemeniz mümkün hale geliyor.

Fotoğraf: Johannes Malburg

Transparan cephesi sayesinde içeride yaratılan aydınlık ve ferah atmosfer tüm katlarda kesilmeden devam ediyor. Bu cephe bir giydirme sistem olmanın ötesinde aslında saydam bir strüktürel kabuk olarak tasarlanmış. Yapının bu cephe strüktürü sayesinde iç mekanı bölen devasa taşıyıcıların olmaması içeride büyüleyici bir devamlılık ve açıklık hissi yaratıyor.

Fotoğraf: Seray Tulay

Mağazada yer alan çoğu raf ve askı, yapıdan devam eden uzantılarmış hissi yaratılarak tasarlanmış. Bazı mekanlarda tavana asılan tezgahlar, raflar ve kullanılan ince ayaklı askılar sayesinde mobilyalar dışında yerle bağlantısı olan eleman sayısı oldukça az. Bu zeminin mekan boyunca devam ediyor hissi ise yapıdayken dışarı ile olan bağlantınızı arttırıyor.

Fotoğraf: Seray Tulay

MIU MIU AOYAMA / TOKYO
Herzog &de Meuron yine aynı caddede 2015 yılında bu sefer Miu Miu markası için bir mağaza tasarlamış. Bu tasarımda karşısında yer alan Prada binasının aksine daha tutucu ve muhafazakar bir tutum izlenmiş. Prada binasının cam binası ne kadar şeffaf ve caddeyle ilişki içinde ise bu yapı da o kadar içe dönük ve kapalı tasarlanmış. Tasarımda öne çıkan fikirler ise bir mağazadan çok bir ev, açıktan çok kapalı, gösterişli olmaktansa mütevazi bir yapı tasarlamak olmuş.

Fotoğraf: Nacasa&Partners

Göz önünde bulundurulan tipolojiler doğrultusunda en mantıklı karar cadde seviyesinde bir kutu formu oluşturmak olmuş. Girişi göstermek adına ön cephe dışa doğru açılıyor hissi verecek şekilde eğimli yerleştirilmiş.

Fotoğraf: Nacasa&Partners

Dışarıdan bu kadar kendi halinde duran bu yapı içeri girdiğinizde ise insanı gerçekten büyülüyor. Bir Wes Anderson filminin içine düşmüşsünüz hissi veren renkler, simetriler ve her yerde kullanılan dalga şeklindeki birleşim detaylarıyla yapının iç tasarımına hayran olmamak imkansız. Yapıda oturma elemanlarından raflara, duvar kaplamalarından zemin kaplamalarına kadar her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve bu özeni yapıya girdiğiniz ilk dakikadan itibaren açıkça hissedebiliyorsunuz. Kırmızı ve yeşil tonlarındaki kumaşların mobilyalarda ve duvarlarda hakim olduğu iç mekanda raflar ve konsollarda ise bakır tonları tercih edilmiş.

Fotoğraf: Nacasa&Partners

Tabi bu kadar etkileyici tasarımı sayesinde mağaza işlevinin yanı sıra sadece yapıyı görmeyi amaçlayan birçok ziyaretçiye de ev sahipliği yapıyor Miu Miu Aoyama. Bunun için de harika bir çözüm bulmuşlar, içeride fotoğraf çekmek yasak fakat eğer yapının mimarisiyle ilgileniyorsanız size Herzog &de Meuron’un hazırladığı ve yapıyı detaylı şekilde açıklayan bir kitapçık hediye ediyorlar.

Kaynak: archdaily - dezeen - divisare - herzog&de meuron

EDİTÖR: SERAY TULAY