AYCA KADIOGLU ile kendinden, markasına ve malzeme seçimlerine uzanan bir sohbet...


MimLoft Tasarımcı Sohbetleri #2 Ayça KADIOĞLU

Nisan 2015

 

 

          Ayça Kadıoğlu'nu daha yakından tanımak için kelimelerimize karşılık kelimeler istiyoruz sizden...

 

A şk – Mimarlık

Y olculuk - Fotoğraf

Ç ılgınlık - Neşe

A kıl - Anahtar

 

K itap - Huzur

A kademi - Okulum

D enge – Her şey

I şık – Hayat kaynağı

O da - Birim

G ardırop – Yüklük

L ezzet - Keyif

U fuk… - Yarış

 

 

          Ayça Kadıoğlu markasının öncesi-bugünü-geleceğini merak ediyoruz. Serüven nasıl başladı?

 

Mimarlık hayatımdan bahsediyorsam MSÜ’den öncesine gitmem lazım. Mimar olmayı, ne demek olduğunu çok da bilmeden sadece bir önseziyle istedim ben. Güzel sanatları, estetiği ve görselliği hep önemsedim ve çocukluğumdan beri mimar olmak istedim. Üniversiteye girmeden önce de o çizgide başarılı bir grafiği olan bir öğrenci oldum ve çizgimden beni kimse çıkartamadı. Mimar olma konusunda fanatik bir idealisttim diyebilirim. İTÜ’ lü bir ailenin çocuğu olarak benim serüvenim Mimar Sinan’la başladı. Çok şanslıymışım ki ilk günden itibaren doğru yerdeyim ve yerimi bulduğum hissiyle geçti eğitim hayatım.

 

Her mimar gibi kendi çizgisini ve dünyasını kurmak ve kendi adını taşıyan işler yapmak hep istediğim şeydi. Henüz öğrenciyken iş hayatına atıldım. Serbest iç mimari, tasarım ve uygulama işleri yapmaya başladım. 3.sınıftan diploma projesine kadar olan süreçte bazı serbest işler yaptım. O dönemde yapabildiğinizi görünce böyle devam edebilirim diyorsunuz ama bir yandan da biriktirmeye devam etmelisiniz. Okuldaki eğitim belki işin sadece alfabesi ama ben bu noktada kararımı donanmaya devam etmek yönünde verdim.

 

Mezuniyetten sonra Atölye T - Tuncay Çavdar ile 1 yıl çalıştım. Zor bir dönemdi. Ben fabrikasyon işler değil mimarlığın her alanını öğrenebileceğim bir yer istedim. Çok büyük bir yerde küçük bir rol bana yetmeyecekti, daha küçük bir yerde büyük roller istedim. Bunlar çok bilinçle alınmış kararlar değildi ama bir yandan da kendinizi biliyorsunuz ve bir kapasiteniz var. Tuncay Çavdar sürecim kısa sürdü, çok eski ve büyük bir ofisti ve taşlar yerine oturmuştu. Güzel bir tecrübeydi ama istediğim lezzeti vermedi. O dönem Atatürk Havalimanı projesini kazanan Ebru Kantaşı ile çalıştım bir süre. Devamında serbest çalışma dönemlerinden sonra 9 yıl Emir Uras dönemi başladı. Önce Uras Studio’da 1,5-2 yıl sonra da Durmuş Dilekçi’nin katılmasıyla UrasxDilekçi’de proje yöneticiliği… Bu yıllar en fazla mesleğimin içine girdiğim, hemen hemen her alanına dokunduğum ve antreman yaptığım yıllar oldu. Mimari, iç mimari, kontrollük, her zaman çok yönlülük yani.

 

Muhasebe yaptığımda mimarlığın dokunabileceğim her alanına dokunmak benim ilgimi çekti. Hiçbir zaman tek bir fonksiyon üzerinde uzmanlaşıp sadece o konuda çalışmak istemedim. Sadece konut, sadece hastane, sadece ofis yapmayayım gibi özel isteğim vardı. Öyle de oldu. Sonrasında vaktinin çoktan geldiğinde inandığım zamanda da, kendi ofisime hızlı bir geçiş yaptım. Sene 2010. Bundan sonraki süre çok yönlü idi. Bir yandan kurumsal kimliğinizi oturtmaya çalışıyorsunuz, bir yandan da işleriniz devam ediyor. İkisi paralel yürüyor bende. Formül var mı bilmiyorum ama bende her şey bir arada gidiyor. Bir marka kuracağım, adı AYÇA KADIOĞLU olacak ve şu tarz olacak, şu renklerin hakimiyeti olacak gibi planlamalarla ilerlemedim. Benim tarzım ve üretmeyi sevdiğim çizgiler neyse zaten onlar kendini benim önüme attılar. Hala da öyle devam ediyor.

 

Ben yine biraz maymun iştahlılıkla her alana dokunmaya devam ediyorum. Bu şekilde gelişen mobilya tasarımı da planlı değildi. Bana da sürpriz oldu ve devam etsin istiyorum. Sindirerek, doğru yerlere yerleştirerek… Şu kadar senede şu kadar satmalıyım, şuralarda göründü değil hedefim. Doğru yerlere ulaşmasını ve doğru yeri bulmasını sağlayıp ondan sonra arkamda bırakıp devam etmeyi istiyorum. Biraz içgüdüsel ve mimar egosuyla yürütüyorum süreci. Çok ticari bir bakış değil ve ticari hayatla da örtüşmüyor ; Don Kişotluk aslında ama bu ruhu taşımayı seviyorum..

 

 

          Mobilya tasarımı mı daha ağır basıyor yoksa mimarlık mı?

 

Bir bütün olarak görüyorum ve ayıramıyorum ben ikisini. Hepsi bir proje benim için. Mobilyalarımı da mimari proje olarak görüyorum. O yöntemle, o teknikle, o ruhla yapıldılar. Tabi ki mimari projeler üretirken çok farklı disiplinin bir arada yürüdüğü ve işin içine tekniğin ve bilimin de girdiği bir sanat icra ediyorsunuz. Ama bu süreçte sanat tarafı mobilya tasarımıyla aynı, değişmiyor. Bence ayıramayız, ayırmamalıyız da. Belki aldığım eğitimden, ben bunun bir bütün olduğu inancını taşıyorum. Benim maymun iştahlılığım da oradan geliyor olabilir. Bence bir mimar kendisi birebir uygulayacak olmasa bile işiyle ilgili her konuda hakimiyeti olmalı. Doğru uygulandığını kontrol edebilecek düzeyde ehil olmalı. Mobilya da bunun içinde. Mimarın mekanik, elektrik, statik bilgisi kadar mobilya tasarımına da hakim olması lazım. Onun dışında tasarım gücünü nerde daha baskın kullanacağınız bireysel seçiminiz oluyor.

 

 

          Peki, geleceğe baktığınızda, nereye gidiyorsunuz?

 

Ruhumu kaybetmeden işler üretebilmeyi umut ediyorum. İşler beni yönetmesin, ben yaptığım işleri yöneteyim istiyorum. Hızla ilerleyen teknolojiyi işime en etkili ve verimli şekilde dahil etmeyi planlıyorum. Benim üretmeyi sevdiğim yenilikçi çizgiler ve yeni tarzlar zaten teknoloji gerektiren çizgiler. Hangi ölçekte olursa olsun ruhumu kaybetmeyen işler üretmek, hedefim bu. Zor bir yol.. Ama yaptığım her iş, büyük ya da küçük, attığım her çizgi çok önemli benim bakışımda.. Bunu böyle hissederken bundan sıyrılmak çok zor ve çok kolay mutsuz olabiliyorsunuz. Sanatçı ruhumu doğru kullanabilmeyi başarmak önemli ve bir şekilde onu dengelediğimi düşünüyorum. Tasarladığım mekanlarda bu ruh hissediliyor. En küçük detaylar dahi aynı bakışla süzgecimden geçiyor ve küçük detaylar büyük farklar yaratabiliyor, bu da benim doğru yolda olduğumu teyit ediyor.  

 

Diyebilirim ki ben gerçekten çok aşık olduğum bir iş yapıyorum…

 

 

          100% Ayça Kadıoğlu tasarımı bir projede ürün seçimleriniz neler olurdu?

 

Zemin – Her zaman doğal taş-mermer. Bunlar olmazsa eksiz malzemeler, epoksi gibi… Favori markalarım: STONE LINE, HAN STONE

 

Duvar – Projeye, konsepte göre çok değişir. Ahşaptan brüt betona kadar olabilir ama hayalim tamamen Corian kaplı duvarlarla form tasarlamak.. Bunun dışında yine doğal taş-mermer…

 

Duvar kağıdı - Duvar kağıdını çok sevmiyorum. Klasik mimaride kolay ama daha stilize ve modern mekanlarda ben uzak duruyorum. Dekoratif bir öğe olarak görüyorum.

 

Tavan – Tavanı koparmayı sevmiyorum. Benim için duvar-tavan-döşeme birlikte tasarlanmalı.. Malzeme devamlılığını seviyorum.

 

Aydınlatma – Özel heykelsi ürün seviyorum. Genel aydınlatmada endirekt aydınlatma ve gerekli yerlerde güzel parçalar görmeyi seviyorum. Ve ne yazık ki yabancı markalarla ilerliyorum. Çalıştıkları markaları tercih ettiğim yerler: TEPTA – MOZAIK – HAAZ ve yeni yerel keşfim: HEDEF AYDINLATMA

 

Mobilya – Mekana özel tasarlanmış sabit ya da hareketli parçalar ve tabii ki iyi tasarımlar. Yine heykel gibi parçaları seviyorum ve yine yabancı markalarla ilerliyorum.  MOZAIK – HAAZ – DMS - MOOD gibi özel tasarımlar satan markalardan faydalanıyorum. Yerli olarak ise DERİN – NURUS – KOLEKSİYON gibi markalar tercihim oluyor.

 

Banyo ve Mutfak – Bu mekanlarda dağınıklık örtmeyi seviyorum. Hijyeni mutlaka göz önünde tutuyorum.  Corian benim için önemli bir malzeme. Ek yeri azaltmayı, mekanı dağınık gösteren detayları saklamayı önemsiyorum. Ahşap ve lake özel imalat dolaplar kullanırım. Banyo armatürlerinde marka tercihim VİTRA – DURAVIT. Seramik, özellikle de küçük ebat tercih etmiyorum. Büyük parça doğal taşlar çok tercih ettiğim malzemelerdir. Porselen seramikler yine olabilir. Mutfak ekipmanında temel olarak ev sahibinin tercihine bırakırım ama bana bırakılırsa ve cihazlar görünecekse SMEG – SUB ZERO favori markalarım; görünmeyecekse teknolojiye odaklı seçimler olur…

Resim & Video

Video Köşesi
Aşağıdaki hatalar meydana geldi. x