KAYHAN ÇAKANEL ile kendine ve efektif tasarımdan doğan markası EFEKTA'ya dair...


MimLoft Tasarımcı Sohbetleri Kayhan ÇAKANEL

Temmuz 2016

 

 

           Kayhan Çakanel'i tanımak için kelimelerinin peşine düştük...

 

K EYİF - Zevk aldığım şey

A NI - Değerli olan

Y AVAŞ - Hayatta en nefret ettiğim

H EYECAN - Özellikle yaptığım meslekte hiç kaybetmememiz gereken duygu

A ŞK - İki türlü tanımlanabilir; özel hayatta tutku, meslekte bağlılık

EZAKET - Kim olursanız olun ya da karşınızdaki kim olursa olsun, hiç kaybetmememiz gereken en önemli unsur

 

Ç ABA - Bir an olsun bile, ben bu işi yaptım, deyip unutmamamız gereken bir özellik

A KIL - Allah herkese akıl izan versin!

K ALABALIK - Zaman zaman güzel, özellikle günümüzde zaman zaman tehlikeli olan

A DRENALIN - Bende eksikliğini hissetiğim

N ÜANS - Özellikle bugünlerde birbirimizin ayrıntılarına ya da detaylarına saygı duymamız gereken olgu

E MEK - Harcamayınca hiçbir şeyin kazanılmayacağını bilmemiz gereken şey

L EZZET - Mesleğim dışında en iyi olduğum konu

 

 1996'da İTÜ'den mezun olan Kayhan ile, bugünkü Kayhan arasındaki en temel farklar nelerdir?

Bana göre, Türkiye’nin en önemli mimarlık fakültelerinden biri olan İTÜ Mimarlık’ tan mezun oldum. Bunu da gurur duyduğum için söylüyorum. Ancak şunu da gördüm ki mezun olduğumda aslında Mimarın ‘M’si bile olamamışım. Çünkü dışarda bizi bekleyen hayatla ve mimardan beklenenlerle okulda öğrendiklerimiz arasında çok fark varmış. Dolayısıyla okulumun faydasını hep şöyle gördüm; neyi nerde nasıl bulacağımı, nasıl araştırma yapacağımı bana öğretmiş. Ki bu eksiklerimi gerek birlikte çalıştığım büyüklerim sayesinde, gerek teknoloji ve iletişim kanalları sayesinde kapattım. Tabi 20 yıl olmuş. 20 yılı kıyaslamak ne teknik olarak, ne mesleki olarak mümkün değil. Arada çok fark var. Ama bugün bile ‘Ben mimar oldum.’ demek için çok erken. Çünkü mesleğimiz öyle bir meslek ki, biz bırakıncaya ya da bu hayattan göçünceye kadar bize kazandıracağı, katkı yapacağı çok şey var. Ama teknik anlamda, bilgi ve birikim anlamında 20 yıla sığdırılması gereken her şeyi de sığdırdığımı düşünüyorum. 

 

 14.Yılındaki markanız EFEKTA'nın hikayesini merak ediyoruz...

Efekta 1996-2002 arasındaki özel sektör deneyimimden sonra hep kafamda olan ve 2002’de her erkeğin standart konusu olan askerlik görevimi yaptıktan sonra hayata geçirdiğim bir proje. İsmini, şirketi efektif tasarım yapmak için kurmamın yanında, her ne kadar mimarlık egosunu kısmen yaşasam da, adımla soyadımla benzeşmeyen, yapabildiğim kadar ileriki yıllarda kurumsal olmasının önünü açabilmek adına daha ulaşılabilir ve algılanabilir, beni şahsen çağrıştırmayan bir isim olarak seçtim. Öncelikli olarak tasarımın efektif yapılmasının önemine inandığım için efektif tasarımı EFEKTA adıyla hayata geçirdik. 14 yıl oldu...

 

 Peki 'derdiniz' nedir ve yolculuk nereye?

Derdim şu; ben bu mesleğe tesadüfen gelmedim. Geçenlerde eşimle ilkokul hatıra defterime bakıyorduk, arkadaşlarımın mimar olacağımı yazdığını gördüm. Lise mezuniyetinde, benimle ilgili bütün yazılarda mimarlıkla ilgili herkesin bir cümlesine rastlamak mümkün. Buradan şuna geleceğim, ben bu mesleği çocukluğumdan beri istediğim için yapıyorum. Dolayısıyla derdimin ne olduğu da oradan çıkıyor. Derdim; olmayanı ortaya çıkarmak, bir şeyleri sıfırdan ortaya çıkarmak ve benle birlikte ya da benden sonra insanların kullanabileceği, yaşayabileceği mekanlar yapmak. Bunu yaparken de her mimarın içinde olan duyguyu ben de fazlasıyla yaşıyorum; yapılmayanı, bilinmeyeni, denenmeyeni yapmaya çok özen gösteriyorum. İmkanların elverdiği ölçüde tabi. Derdim kısaca budur...

 

 EFEKTA kendisini en iyi hangi projelerle tanımlıyor?

Çalışmaktan en çok keyif aldığınız ve markanızın en güçlü hissettiği alan hangisi?

Zor bir soru. Politik cevap verirsem farklı olur, içimden gelen cevap farklı olabilir. Şu an yoğun olarak çalıştığımız kentsel dönüşüm projelerini,  gerek işi alırken, gerek tasarlarken, mutlaka farklılıkların olmasına gayret ediyoruz. Sadece yatırımcı açısından fazla metrekare üreten değil, insanlara doğru yaşam alanları sağlayan, konut sınırları dışındaki ortak alanlarının maksimum faydalı olmasına gayret eden bir yapıdayız. Ama daha çok zevk aldığınız projeler diye sorduğunuzda, kültür sanat yapılarına çok önem veriyoruz son zamanlarda. Çok fazla sayıda müze, kültür merkezi projesi tamamladık ve devam da ediyoruz. Yine turizm yapıları konusunda da öenmli ulusal ve uluslarası zincirler ile proje çalışmalarımız devam etmektedir. 

 

%100 Kayhan Çakanel tasarımı bir projede ürün seçimleriniz nasıl olurdu?

Çatı

Kaplamalarında çok büyük bir çevresel faktör yoksa metal çatılar, titanyum çinko malzemeler... Hatta şu an cepheyi de titanyum çinko ile kapladığımız bir konut projemiz imalat aşamasında. Kiremit gibi malzemeleri çevresel uyum gerektiren ya da geleneksel dokudaki mimari tasarımlarımızı desteklemek için zaman zaman kullanıyoruz.

 

Cephe

Cephede innovatif çözümler önemli. Kompakt malzemeler, bakır, prekast, giydirme cephe... Sıva-boya bitirdiğimiz cephe yok son zamanlarda.

 

Duvar

Turizm yapılarında Bordex, Corex... Back of house dediğimiz alanlarda yanmazlık sınıfına göre kırmızı ya da yeşil alçıpan... Konut gruplarında gazbeton... Afrika’daki projemizde yerinde dökme briketlerle tüm sistemi çözdük. Odaların bölme duvarlarında yine bordex kullanacağız. 

 

Zemin

Doğal taş, karo mozaik, doğal ahşap, halı...

 

Tavan

Turizm yapılarında alçıpan, kentsel dönüşüm projeleri konutlarında, genel mekanlarda ve dekoratif alanlarda ahşap perfore asma tavanlar... 

 

Aydınlatma

Özel mekanlar için ürettiriyoruz. Genel kullanımda ithal markaları tercih ediyoruz.

 

Mobilya

Sabit mobilya özel üretim oluyor. Koltuk oturma gruplarında ya da bizim çizdiğimiz mobilya üretimlerinde ise belli atölyeler ve farklı markalarla çalışıyoruz. 

Video Köşesi
Aşağıdaki hatalar meydana geldi. x