NESLİHAN PEKCAN... Çakıltaşlarından başlayan bir marka hikayesi...


MimLoft Tasarımcı Sohbetleri Neslihan PEKCAN

Eylül 2016

 

 

           Neslihan Pekcan'ı tanımak için kelimelerinin peşine düştük...

 

N EZAKET - Ülkemizde azalan!!!

E SER - Saygı duyulması gereken ve korunması gereken her tür sanat.

S ES - Müzik, ilham...

L EZZET - Çok severim. Güzel yemek sanattır...

İ STANBUL - Sevgiyle nefret arasındaki aşk

UZUR - Deniz ve doğa

A N - Yaşanması gereken

N ESNE - İhtiyaç duyduklarımız...

 

P ROJE - Hayatım, içine girilmesi gereken her şey

E ŞİK - Atla!

K İTAP - Benim için hala değerli ama değeri gitgide yok olan.... Benim için okuduklarım, özellikle mimari kitaplarım çok değerlidir.

C ESARET - Neslihan Pekcan! Hayatta cesaretli olmak gerek..

A ŞK - Yaşanmalı, kaptırılmamalı ama benim için aşk; işim, deniz, canlılar, ailem, mimari ile ilgili olan her şey

N EFES - Hayatta kalma... Her canlı doğru nefes almalı.

 

 Neden taşlar?

Denizi ve çakıltaşlarını çok sevdiğim için... Babam deniz aşığıydı, o nedenle denizde büyüdüm ben. Çocukluğumdan beri hep çakıltaşları topladım, neden bilmiyorum. Marka konusunda ilk bulduğum isim Pebble idi. Bir anda gelen bir ilhamdı bu isim konusu. Çakıltaşları Mimarlık ise yasal zorunluluktu. İlk Pebblestones ile çıktık ve Türkçe isim koyma mecburiyetinden Çakıltaşları ismi geldi. Hala da her gittiğim yerden bir çakıltaşı alır ve üstüne yer ve tarih atarım. Çakıltaşı koleksiyonum var. Taşın çok değişik bir strüktürü olduğunu düşünüyorum. Benim için ağaç kabuğu da öyledir mesela. Çakıltaşının denizde, okyanusta yada gölde kalınca deformasyon olması, evrim geçirmesi, üzerindeki izler falan mimari ile çok bağdaştırıyorum ben.

 

 Peki Pebbledesign hikayesi?

Çakıltaşları Mimarlık Tasarım, örnek dairelerle başlayan, inşaat firmaları ile çalıştığımız için kitlelere otomatik olarak yayılan ve  büyüyen 12 senelik bir firma. Geldiğimiz noktada işi biraz ayrıştırdım ve A+ kitlelere villa, ev ve ofis projeleri yapan, butik çalışan bir ofis olduk. Bu 12 yıl hayallerimin gerçek olmasının hikayesi. 28-29 yaşlarımda, bir mimarlık firmasında çalışırken, bir gün arkadaşlarıma ‘Okyanusa atlıyorum’ diye bir mail attım ve kendi firmamı kurdum. İlk işimi aldığım Soyak’tan gelen 11 tane örnek daire projesiyle başlayan 5 yıllık süreç çok zorlu ve çok yoğun geçti. İlk seneler 7-24 çalışıyordum, hala da işkoliğim, çok seviyorum işimi ama artık daha kontrollü olmaya, özel hayatıma ve seyahat etmeye vakit ayırmaya çalışıyorum. Pebbledesign’ı kurmadan önce, çalıştığım firmalarda çok büyük tecrübe edindim. Hepsine mimar olarak girip yükseldim. Çok memnun olduğum da oldu, ayrıldıklarım da oldu ama hepsi büyük deneyim benim içim. Hep söylüyorum mutlaka sağlam bir temel olması gerekiyor, ben onlarsız bugüne gelemezdim. Bugün geldiğim yerden ise memnunum. Hayalimdeki gibi butik bir ofisim var, güzel işler çıkarıyoruz ve keyifli çalışıyoruz. 

 'Derdin'iz nedir ve nereye gidiyorsunuz?

Mimarlığın ya da İç Mimarlığın, çok ‘aklıselim’ insanların yapabileceği meslekler olduğunu düşünmüyorum. Çizimin çok iyi olsa da, bu iş organizasyon işi, çok kalem ve detay var.  Yeri geliyor usta ile şantiyede yerde çay içiyorsun, yeri geliyor şantiye çıkışı arabada ayakkabını fırçalayıp en lüks restoranda müşterinle yemeğe gidiyorsun. Sanat okulundan mezunsun ama ticaret yapıyorsun ve ticareti iyi bilmek zorundasın. Bir yandan da buna rağmen sanat yönünü öldürmemen lazım. Biraz kapsamlı... Ben kendi adıma pek standart bir insan değilim, bundan da memnunum aslında. Nereye gidiyorsun dersen, Pebblkids ile ilgili büyük hayallerim var. Nasıl olacak henüz bilmiyorum, Pebbledesign’ı riske etmek istemiyorum çünkü. Pebbledesign tarafında ise gittiğim yoldan çok memnunum. Tasarıma çok önem veren bir ofisiz. Uygulama yapıyoruz ama tasarımın içinde hayal gücümüzü çok fazla kullanarak çalışıyoruz...

 

 İlham kaynakların ve beslendiğin alanlar nelerdir?

Gezerken, seyahat ederken, hayatın içinde çok bakarım ben. Öyle bakınca bir anda yakalayabiliyorum. Karaköy’de sanat galerisi tadında bir gözlük showroomu projesinin ilhamı, vize başvurusu için gittiğim ofiste gördüğüm bir ufak detaydan gelebiliyor. Konsantrasyon işe yarıyor. Çalıştığım projenin içine girdiğimde onunla yaşamaya başlıyorum. Bir anda gözümde canlanıyor. 

 

 Senin alanın için yurt dışı ve Türkiye arasındaki en temel farklar nelerdir?

Eğitim en temel fark! Ben yurtdışında okudum sonra Mimar Sinan’a geçtim. Yurtdışı eğitimi bana çok şey öğretti. Orada ilk yıllar seramik dersi de veriyorlar, fotoğraf çekmeyi de öğretiyorlar, desen dersleri de var. Daha sonra branşlaştırıyorlar. Yurtdışında ‘bakmayı’ öğretiyorlar en temelde. Mimaride 2.sınıfta ilk derste hoca topladı bizi ve dışarı çıkardı. Topluca yürüyoruz. Sonra sınıfa geri döndük. Gördüklerinizi yazın dedi.  Aldı kağıtları okudu, sonra bir daha çıkardı bizi. Şimdi ‘bakın’ dedi. Beni çok etkilemişti bu. Tüm bunlar senin farklı düşünmeni sağlıyor.  Orada da bilgisayar var ama sürekli el çizimi yaptırıyorlar mesela. Bence mimariye ve sanata bu yaklaşım çok başarılı. Türkiye’de eğitim çok ezberci ve cetvelci. Burada çok ciddi bir disiplin var. Belki Türk insanı için gerekli. Ama ben zaten disiplinliyim, orası benim başka alanlarımı ortaya çıkardı, bana iyi geldi, çok artı kattı.

 

 Projelerinizde Neslihan Pekcan imzası var mıdır?

Açı… Neslihan Pekcan çok aks ve açı  kullanır. Mekanlarda, mobilya tasarımlarımda kendime göre bir açı oranım var. Müşterilere  farklı bir bakış açısı sunuyoruz bu nedenle  zor ikna etsekte bir yerden bir yere dokunduruyoruz. Standart, herkesin düşünebileceği bakış açılarını  sevmiyorum.

 

 

%100 Neslihan Pekcan tasarımı bir projede ürün seçimleriniz nasıl olurdu?

Zemin

Derz çok sevmediğimden 1x3 ebatlarında sinterflex, yada derzsiz malzeme olarak mikro beton  çok tercih ediyorum. Epoksiyi 2 projemde zorladım ama sonuç benim istediğim kadar başarılı olmadı. Ince iş için uygun bir malzeme değil. Malzeme karıştırmayı seviyorum. Paslanmaz, cam, ayna, ahşap gibi...

 

Tavan

Duvarda kullandığım paneli tavana da farklı bir formda yada malzeme de döndürmeyi seviyorum. Barrisol çok tercih ettiğim bir malzeme.

 

Duvar

Taş artık kullanmıyorum. Boya ve duvar kağıdı. Onyx taşını çok seviyorum. Duvarda da barrisol kullanıyorum. 

 

Aydınlatma

Kendimiz tasarlıyoruz. Bütçelere göre ilk tercihim ithal aydınlatma. Bronz, metal kullanmayı seviyorum.oğal taş, karo mozaik, doğal ahşap, halı...

 

Mobilya

Hepsini kendimiz tasarlıyoruz ve üretiyoruz. Sandalyeyi dışardan alıyorum bütçelere göre. Sandalyede sırt ergonomisi işin içinde olduğundan güvendiğim markalardan almayı tercih ediyorum.

 

Cephe

Sinterflex, thinstone, doğal taş ve ahşap kullanıyorum.

 

Aksesuar

Çocuk odaları için kendimiz tasarlıyoruz.  Müşterilerimizle geziyoruz,  nadiren yurtdışından da alıp getiriyoruz.

 

Video Köşesi
Aşağıdaki hatalar meydana geldi. x