SERTER KARATABAN ile 19. yılına giren markası ve kendine dair...


MimLoft Tasarımcı Sohbetleri #3 Serter KARATABAN

Haziran 2015

 

 

           Serter Karataban'ı daha yakından tanımak için kelimelerimize karşılık kelimeler istiyoruz sizden...

S aat – Prestij

ndişe - Tembellik

ekabet - Hep var! Her yerde...

ecrübe - Çok gerekli. İnsanı insan yapan şey.

vlilik - Artık demode olan bir kurum sanki... 

üya - Hiç görmüyorum. Ben rüyaları gündüz görüyorum, çok az uyuduğumdan REM uykusuna giremiyorum.

 

alem - Onsuz yapamazdık herhalde.

yrıntı - Detay... Tanrı detayda gizlidir. Severim önem veririm.

astlantı - Rastlantı yok! ‘Tesadüf yok, tevafuk var.’ demiş Mevlana. Nietzsche ‘Rastlantı, rastlantı eseri olan değildir.’ demiş ve Einstein’ın lafı da ‘Tanrı zar atmaz.’ Ama bunlar hep Mevlana’nın felsefesinden türetilen laflar. Gerçekten her karşılaşmanın kozmik bir sebebi var. 

cayip - Soyut, abstract.

T üketmek - Her şeyin bir ömrü var. Tüketmek = Son!

yar - Kendi işimle alakalı söylersem, benim son dokunuşum.

B abalık - Çok güzel! Eğer bir meslek olsaydı en zor ve en güzel meslek olurdu.  Yaptığım en iyi şey babalık...

A şk - Tutkuyla paralel bence. Sadece karşı cinse duyulan aşktan bahsetmiyorum. Ben çocuklarıma da, işime de, konuşmaya da       aşığım... Aşkla yaptığım her şey aslında iyi olan, sonucu iyi olandır. Yani sonucu ne olursa olsun bana mutluluk veren şeydir. 

üans - Beni farklılaştıran, beni ben yapan şey.

 

 

1 Haziran 1997'de başlayan FORES serüvenini merak ediyoruz... Hikaye nasıl başladı, hedef neydi?

Tam cahil cesareti aslında. Ben okurken de çalışıyordum ama o çalışmanın bir yerde yetmediğini gördüm. Bir takım fırsatlar, ‘tevafuklar’ önüme geldi. Sınıf arkadaşlarımdan biriyle ortak olup şirketi kurduk. İş nerden bulunur, nasıl alınır pek de bilemezken yarışmalarla kendimizi tanıtıp iş yapar olduk. Sonra da yolumuz açıkmış, 18 yılı 1 Haziran’da bitirdik. Fena değil...

 

Ben zaten başkasının yanında çalıştım, çalışırdım ama kendi işimi yapmalıydım. Ben  çöpçü olsaydım çöp kamyonunu kullanır, işin organizasyonu yapardım. Bir strateji geliştirirdim o çöpler nasıl daha iyi, daha hızlı toplanır diye. Benim o organizasyonu gerçekleştireceğim, 7-24 çalışacağım, karşılığını aldım almadım beklentisi içinde olmadığım yer kendi işimdi. Bizim mesleğimiz de buna müsait hatta o yıllarda, 1997’de daha müsaitti. İyi ki de böyle başlamışım.

 

Ben çok hızlı karar verip, çok hata yapıyorum... Ama tecrübe beni ben yapan şey. Pişmanlık da o nedenle yok.  

 

 

İstikrarlı, sakin ve kalıcı bir marka olmanın tüyoları nelerdir?

Tüyom yok. Olmazsa olmazım; yaptığım işi hakikaten çok seviyorum. Ben mimarlığı, birisinin hayatına dokunabiliyor olduğumdan, doktorluktan farklı görmüyorum. Ben bunun hep farkındaydım. Bir sürü insan tesadüfen yaptığı işi sever ya da tesadüfen sevdiği işi yapar.  Benim için şöyle bir ‘tesadüfi’ taraf var. Üniversite sınavına gireceğim gece ben yattıktan sonra babam yazmış MSÜ’yü. Ama ben de aylar öncesinde 520 puan alacağım diye yazmıştım ve tam 520 puan aldım. Meslek tercihim yoktu ama ben neyi yaparsam yapayım iyi yapmaya çalışırdım. Bunun yanında sosyal bir insandım, müzikle de çok ilgiliydim. Gitmediğim gezileri bile organize ederdim lisede. Babam da bunları bildiğinden mimarlık yakışır, MSÜ daha da yakışır demiş...

 

 

Ya başarı?

Başarı nedir bilmiyorum ama ben çok çalışıyorum. Şuna inanıyorum çalışan birisinin başarılı mıyım değil miyim diye düşünecek vakti olmuyor. Ben her sabah 5:30-6:00 gibi kalkarım. Gece de 1:00-2:00’den önce yatmam. Vaktimi okuyarak ya da çalışarak geçiriyorum. Ofiste çok kalırım, tüm ofis de bunu bilir. Bu nedenle temposu yüksek insanlarla çalışıyorum. O da bence büyük şans benim için. Ya o tempoya ayak uydurdular ya da zaten öyleler. Bir de çok tezcanlı bir insanım. ‘Tanrı detayda gizlidir’ dedim ya ben detaylara çok önem veriyorum. Bir işin bitmiş olması değil iyi bitmiş olması önemli. Zamanlama çok önemli. Hiç bir toplantıya geç kalmamaya çalışırım. İyi niyetle yapılan her çalışma iyi sonuçlanıyor. Karşılığında para bekleyerek yaparsan olmuyor. İşi düzgün yapmak için yapıyorsan devamında para da geliyor. Ben önceliklerimi bu şekilde belirledim yani benim için para en sonda geliyor. Ki şu an bayağı büyük bir organizasyon olduk ama buna rağmen bir şekilde yürüyor. O da çok çalışmakla oluyor.

 

 

Peki nereye gidiyorsunuz ve 'derdiniz ne'?

Çok iyi bir soru! Dünya o kadar hızlı değişiyor ki. Bundan 25 yıl önce sorsan herkesle aynı cevabı verirdim. Mesleki anlamda daha iyi şeyler yapıp insana dokunabilmek iyi olur derdim herhalde ki bunda bir sıkıntı yok. Ama ben artık daha fazla sosyal sorumluluk tarafında olduğum bir yapının içine gireceğim. Planım bir eğitim vakfı kurmak. Ama klişe bir yapı değil, çok daha farklı anlamda bir yapı olacak. Bence Türkiye’nin en temel eksiği eğitim. Bu sorunu çözdüğümüz anda Türkiye’nin Türkiye olacağına inanıyorum. Okul öncesi eğitimi çok önemsiyorum. Sevgiyi, saygıyı, duyarlılığı, ahlakı orada öğreniyorsun. Buna odaklı bir vakıf kurmak ve bunun profesyonel olarak da mimari yani yönetimsel olarak da içinde olmak amacım. Bu, benim önümdeki 15 yıl için projem. Kar amaçlı ya da maddi beklentili bir proje değil bu. Tamamen Türkiye hedefli bir proje. Çevremde çok değerli beyinlerin göç ettiğini görüyorum son yıllarda. Bu proje de beni buraya bağlayan en temel şey. Ben hedefe konsantre olduğum zaman bulldog köpeği gibiyim. Isırdım mı bırakmıyorum. Bu proje de şimdi öyle bir hedef benim hayatımda. 

 

 

%100 Serter Karataban tasarımı bir projede ürün seçimleriniz nasıl olurdu?

Malzeme endüstrisi son 10-15 yılda çok ilerledi. Kendi yaptığım işi de malzemeyi göz ardı ederek yapmam mümkün değil. Apple Store’un tepesine 30m2'lik cam geçiyorlar. O camı yapmak için önce o camı tempere sokacak makineyi yapıyor. Onu yapınca camın statik değerini de bilince onu kullanmak tasarıma çok değer katıyor.

 

 

Birebir malzeme değil ama mesela Derin Design ile çalışmayı çok seviyorum. Onlar tasarıma çok farklı gözle bakıyorlar. Ürünün, tasarımın eğitici ve fonksiyonel tarafını o kadar özümsemişler ki. Biz kendimiz bir şey tasarlıyorsak da onlarla yapmak bizi çok rahatlatıyor. Derdimizi anlattığımızda, her kademesinde, anlaşıldığımız bir firma. İç mimaride mobilya çok önemli bir kalem bizim için.  

 

Cephede doğal taşı seviyorum. İç mekanda da çok kullanıyorum. Kale Grubu çalıştığım firmalardan. Son projelerimizden birinde Schüco’nun bir güneş kırıcısını kullandım ve çok da memnun kaldım.

 

Küçük ev aletlerinde Breville’i beğeniyorum. Dizayn olarak da fonksiyon olarak da çok sevdiğim bir marka, sizin ofise de kahve makinası çok yakışmış.

 

Vitra ürünlerini seviyorum. Özellikle hala Rose Lovegrove serisini alıyorum.

 

Zeminde de doğal malzeme seviyorum. Doğal yapamıyorsam da malzemeyi doğal haliyle bırakmayı seviyorum. Malzeme üzerinde yapılan oynamalardan hoşlanmıyorum.

 

Corten sevdiğim bir malzeme. Bir bahçede peyzajı bu malzemeyle yaptık. Kendi doğal paslanmasını seviyorum ben. Uzun ömürlü yaşayan malzemeleri kullanmayı seviyorum. Bu tarz malzemeler başka malzemeler yanında da iyi duruyor.

 

Aydınlatmada gerçek anlamda tasarım yerli ürün bulmakta zorlanıyorum. Ben detaylara bakan bir adamım. Bir ürün iyi tasarlanmış ama iyi uygulanmamışsa ben o ürünü kullanamıyorum. O nedenle de ithal ürünlere yöneliyorum.

Video Köşesi
Aşağıdaki hatalar meydana geldi. x