SML MİMARLIK... Yaratıcı, dinamik ve idealist bir marka...


MimLoft Tasarımcı Sohbetleri SML MİMARLIK

Aralık 2016

 

 

           SML Mimarlık ortakları, Dilara Seviç, Müge Tan ve Selin Şahin'i tanımak için kelimelerin peşine düştük...

 

D  İRENÇ - Mücadele

İ   Z - Aşk

L  ÜKS - Güzel

A  ŞK - İlham

R  UH - Huzur

A  YNA - Ben!

 

M  ACERA - Adrenalin

Ü  STÜNLÜK - Yetenek

G  ÖSTERİ - Tiyatro

E  MEK - Kadın

 

S  EÇİM - Yol

E  V - Düzen

L  EZZET - Keyif

İ  STANBUL - Hayat

N OSTALJİ - Yaşanmışlık

 

 Nedir SML'nin hikayesi?

SML oluşumundan önce hepimiz daha önce aynı yerde çalışıyorduk. Aslında iş ortaklığımızın temellerini de böylece orda atmış olduk. Dilara ve Selin üniversite arkadaşıydı. Müge ise eski çalıştığımızın mimari şirketin ortağı idi. Mimarlık dünyasında değişmeyen tek şey ise yoğun çalışma temposudur. Uykusuz gecelerimizi ve mesleki birikimimizi kendi işimize kanalize etmeye karar verdik. Hepimizin ayrı konularda farklı yetenekleri ve profesyonelliklere sahip 3 ayrı kişi olmamız bu oluşumumuzdaki en temel güç kaynağıydı.

 

 Mimarlık; ortaklıkların zor olduğu, uzun yıllar sonra ayrılıkları duyduğumuz bir sektör. Siz 3 kadın bunu başarıyorsunuz, sırrınız nedir?

Öncelikle özveri, birbirimize ve profesyonellik alanlarımıza olan saygımız. Doğru iş paylaşımı ile kendi alanlarımızı oluşturuyoruz. Hem proje bazında hem de iş bölümü bazında. 2’den ziyade 3 kişilik ortaklığın daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Zaman zaman herkes gibi bizde kendi aramızda fikir ayrılıklarına düşebiliyoruz bu tür durumlarda herzaman 2’ye 1 kazanıyor.

 

 Projelerinizdeki SML imzası nedir?

Bütün projeler müşteri ve kullanıcı kitlesine göre doğru analiz edilip edeğerlendirilmeli. Biz kendisini tekrar etmeyi sevmeyen ve yenilikleri takip eden ve bunun uygulamasından çekinmeyen bir ekibiz. Kullandığımız renkler, uygulama detaylarımız, yalın tasarım anlayışımız ve sunum tekniklerimizden bir SML Mimarlık projesi olduğunu rahatça anlayabilirsiniz.

 

 Sosyal ve çok renkli profillersiniz, mesleki beslenme alanlarınızı merak ediyoruz?

Sosyal yaşamımız gereği seyahat etmeyi de seven bir ekibiz. Güncel tasarım fuarları ve takip ettiğimiz mimarların yaklaşımları yerinde görmeyi  seviyoruz.  Bu nedenle yurtdışı seyahatlerimiz oluyor. Bunun yanı sıra aylık mimari makale ve dergileri de yakından takip ediyoruz.

 

 Peki 'derdiniz' nedir ve nereye gidiyorsunuz?

İdealist ve özgüven sahibi bir ekibiz. Bakış açımız, tasarım kriterlerimiz ve prensiplerimiz ile doğru işlere imza atarak ilerlemeyi hedefliyoruz.

 

 

%100 SML Mimarlık tasarımı bir projede ürün seçimleriniz nasıl olurdu?

Sınırsız bütçe bizi malzemede değil tasarımımızda özgünleştirir. Bu nedenle zor imalatları çok daha rahat üretebiliyor oluruz. 

 

Zemin

Herzaman doğal malzemeler kullanırız. Sınırsız bütçede ise, aynı tip ürünlerin daha yüksek kalitelisini tercih ediyor oluruz.

 

Tavan

Betonsa beton, varsa asmatavanı sökmek, mekanın hacmini gerekliliğince artırmak en büyük hedeflerimizden. Özel tasarımlarımızı, ahşap, pirinç, bakır, metal mesh gibi öğeler ile rahatlıkla kullabileceğimizi düşünüyoruz

 

Duvar

Mekan derinliğine göre değişkenlik gösterecek bir öğe. Genelde tüm mekanın duvarlarının giydirilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Yerine göre ahşap zarif dokulu bir mobilya , yerine göre ise bir duvar resminin mekana daha fazla ruh katacağını düşünürüz.

 

Aydınlatma

İndirekt aydınlatmalar tercihimiz. Onun haricinde sarkıt aydınlatmalarda sevdiğimiz tasarımcıların aydınlatmalarını kullanmayı severiz. Sınırsız bütçede kendi tasarımlarımızı üretme fırsatı bulabiliriz.

 

Mobilya

SML olarak ürün tasarımı da yaptığımız için mobilya detayları yerine göre tasarlamayı seviyoruz. Bunun yanı sıra dönem farklılıklarını projesine göre match etmeyi tercih ederiz.

 

Cephe

Yüksek ısı konfor değerlerine sahip cam markalarını tercih ederiz. Dolu cephe yüzeylerinde ise perfore paneller ve doğaltaşlar ilk tercihimiz.

 

Aksesuar

Pirinç, bronz, cam ve mermer detay ve aksesuarlar, sevdiğimiz dinamik sanatçıların tablo ve çeşitli sanat eseleri, kullanmayı en tercih ettiğimiz ürünlerdir.

 

SML WEB SİTESİ: sml-istanbul.com

Video Köşesi
Aşağıdaki hatalar meydana geldi. x