SON TOPAĞACI by CİSİM DESIGN


Son Topağacı Ekim 2016’dan Nişantaşı Topağacı’nda açılan bir kafe-restoran. Mekanın kurucu ortakları cisimdesign mimarları Emre Özücoşkun & Erdem İşler ve Mono İletişim kurucu ortağı Nilüfer Hurşitağaoğlu. Farklı sektörlerde çalışan, farklı alanlarda iletişim tecrübesi olan bu 3 ortak aslında uzun zamandır hayalini kurdukları birşeyi gerçeğe dönüştürmek amacıyla yola çıktı. Bu anlamda da tercihlerini sıcak bir mahalle olan Topağacı’ndan yana kullandılar.

 

Mekanın mimari tasarımı tamamen cisimdesign’a ait. Çok sade ama gerçekten sıcak, samimi bir mekan yaratmak cisimdesign’ın öncelikli amaçlarıydı. Bu yüzden hem mekana ait tasarımlar hem de sunuma ait aksesuarlar adına malzeme seçiminde doğal malzemeleri tercih ettiler. Mavi-beyaz ve yeşilin öne çıktığı mekanda ahşap ile mermer ikilisinin uyumundan faydalanıldı.

 

Duvarlarda yer alan posterler ve grafik anlatımlar dekorasyona dair en dikkat çeken unsurlar. Tamer Köseli imzası taşıyan bu dokunuşların mekanı sıcaklaştırmak adına katkısı çok büyük. Son Topağacı’nın mimari anlamda en önemli karakteristik özelliği ise mekanın merdivenleri. Mimarlar bu merdivenleri de değerlendirerek, buraya da sehpa-bank ikilisiyle oturma alanları kurguladılar. Özellikle sıcak havalarda bu oturma alanları mekanın en sevilen alanları oluyor.

 

Son Topağacı’nın mönüsünde yer alan yemeklerden tatlılara kadar herşey günlük, taze üretiliyor. Üstelik mekanda her gün gün boyu kahvaltı servisi de yapılıyor. Çok geniş, dağınık bir mönü değil, az ama öz bir mönü yaratmak isteyen Son Topağacı ekibi bu konuda oldukça başarılı oldular. Somonlu, üzüm çekirdekli penne, tavuklu kuskus ve ev yapımı ekler mönünün en çok sevilen üçlüsü kesinlikle! Mimari tasarımı, mekansal sıcaklığı, lezzetli mönüsü ve güleryüzlü ekibiyle Son Topağacı kısa sürede müdavimlerini yarattı.

Resim & Video

Video Köşesi
Aşağıdaki hatalar meydana geldi. x